Zmienność kameleona czy "zwinność" słonia. Jaka jest Twoja produkcja?

Pod takim hasłem został zorganizowany na wiosnę 2015, dziesiąty, jubileuszowy cykl warsztatów Informatyka w produkcji. Wytworzenie w firmie produkcyjnej zdolności adaptacji produkcji do częstych zmian oraz ustalenie czasu w jakim można to osiągnąć, było tematem tego cyklu warsztatów dla firm produkcyjnych.

Warsztaty w zakresie doboru i wdrożenia konkretnych oraz skutecznych metod zarządzania procesami produkcyjnymi i logistycznymi, a także kształtowania mentalności kadry zarządzającej i pracowników – poprowadził Instytut Kaizen. Kwestię zastosowania nowoczesnych technologii informatycznych w firmie produkcyjnej zaprezentował Streamsoft.

Praktycy z Instytutu Kaizen i praktycy z firmy Streamsoft, po raz pierwszy, wspólnie pokazali w jaki sposób szukać w systemie ERP informacji wspierających wdrożenie koncepcji szczupłej produkcji (lean manufacturing) oraz w jaki sposób metody szczupłej produkcji wykorzystują informacje dostarczane przez system do wykrywania zbędnych kosztów, źródeł marnotrawstwa zasobów i usprawniania przepływu materiałów i wyrobów. Podczas warsztatów IWP zostały zaprezentowane konkretne studia przypadków, aby wiedzieć jak zarządzać produkcją, jak reagować na zmiany i jak wybrać z ogromu możliwości – te metody i technologie, które wystarczą, aby skutecznie zarządzać produkcją i reagować na zmiany.

„Produkowanie według zasad Lean wymaga bezwzględnie informatyzacji procesu w celu zapewnienia pełnej informacji o zapasach, półproduktach i produkcji w toku.  Służą do tego systemy klasy ERP i wspierające operacje produkcyjne systemy MES.” (cytat z czasopisma Kaizen, 2014)