Michał Mrozkowiak

Dyrektor Działu Wdrożeń Streamsoft Prestiż

Przedsiębiorstwo, aby wzmocnić efektywność pracy, wymaga wprowadzenia odpowiednich narzędzi. Jednym z nich jest system klasy ERP, który usprawnia przepływ informacji, systematyzuje zebrane dane, pomaga zaplanować procesy produkcyjne, pozwala kontrolować koszty i wspomaga obsługę realizacji zamówień. Niezależnie od profilu działalności firmy.

Wybór na lata

Decyzji o wdrożeniu ERP nie należy podejmować pochopnie. Należy się przygotować do rozmów z producentami systemu i określić cele biznesowe, ustalić na jakie korzyści liczymy. Wybierając dostawcę spośród wielu konkurencyjnych firm, warto zwrócić uwagę na to, jak układają się relacje biznesowe na pierwszych spotkaniach. Liczy się nie tylko profesjonalne doradztwo, ale również partnerstwo. Wdrożenie wiąże się z długoterminową współpracą, następnie ulepszenie systemu obraca się wokół wprowadzanych aktualizacji, udoskonaleń i zmian związanych z rozwojem firmy. Dlatego wybór odpowiedniego partnera musi uwzględniać wieloletnią perspektywę współdziałania.

Korzyści z wdrożenia

O sukcesie realizacji procesu wdrożenia decyduje wstępne przygotowanie, indywidualne podejście, opracowanie szczegółowego planu działań i przeanalizowania problemów, które na co dzień napotyka przedsiębiorca w zarządzaniu firmą. Dobrze jest zorientować się, jakie doświadczenie ma firma produkująca systemy ERP, zapoznać się z rekomendacjami przedsiębiorstw, w których już je wdrożono. Można się również starać o dofinansowanie unijne lub skorzystać z opcji leasingu.

Korzyścią z użytkowania ERP w przedsiębiorstwie jest płynna wymiana informacji pomiędzy wszystkimi działami, a także gromadzenie danych do analiz biznesowych. Optymalizacja wszelkich działań w firmie przyczynia się do bardziej efektywnej i mniej czasochłonnej pracy. Wiąże się to również z redukcją kosztów spowodowanych dotychczasową niewydajnością procesów. Planowanie produkcji, zarządzanie przebiegiem procesów biznesowych oraz kierowanie kadrą pracowniczą, z wykorzystaniem systemu ułatwia prowadzenie działalności i zarządzanie biznesem.

Wielomodułowość systemu

Moduły, które tworzą system ERP, mogą być wdrażane jeden po drugim lub równocześnie, z uwzględnieniem wyboru danych elementów. Każdy z modułów odpowiada za inny obszar działalności. Zarządzanie produkcją, CRM, Finanse i księgowość to tylko kilka z wielu modułów zawierających się w systemie Streamsoft Prestiż. Wdrożenie poszczególnych funkcjonalności może postępować z czasem, w miarę możliwości rozwoju firmy czy pojawienia się zapotrzebowania na dane zastosowania. Taka elastyczność to nie jedyna zaleta systemu. Integralność również. Przepływ informacji jest płynny i odbywa się w czasie rzeczywistym. System jest bogaty w funkcjonalności które można wdrożyć i używać na co dzień poprawiając komfort i wydajność pracy ludzi, a przy tym jest odpowiedni dla średnich lub dużych przedsiębiorstw.

Poznaj orientacyjny koszt wdrożenia

Ile kosztuje system ERP dla Twojej firmy?