Michał Mrozkowiak

Dyrektor Działu Wdrożeń Streamsoft Prestiż

Twoja firma stoi przed wyborem systemu ERP? Podpowiadamy na co naprawdę warto zwrócić uwagę, by znaleźć skuteczne i solidne rozwiązanie.

1. Uwzględnij potrzeby

Jakie obszary ma obsługiwać ERP? Jakie procesy usprawnić? Odpowiedzi na te pytania pomogą wybrać system informatyczny odpowiedni dla przedsiębiorstwa. Poza tym warto pamiętać, że dobry ERP to bogate funkcjonalności w standardzie, ale także duży poziom otwartości. Polecamy zwrócić uwagę na to, czy można tworzyć w systemie rozwiązania dedykowane danej branży lub procesowi. Jeśli tak, będzie on w stanie nie tylko wspomagać bieżące działania w firmie, ale również zawsze rozwijać się wraz ze wzrostem biznesu.

2. Pomyśl o integracjach!

Dla przedsiębiorstw produkcyjnych istotna jest np. możliwość integracji systemu z programami do nestingu. Sprawna optymalizacja rozkroju przyczynia się do oszczędności materiałowych, zmniejsza ryzyko pomyłek i przyspiesza pracę. Także integracja z programem MES, do kontroli i optymalizacji produkcji w czasie rzeczywistym, jest kluczowa dla branży. W naszym systemie Streamsoft Prestiż zachodzi ona bezpośrednio na Panelu Produkcyjnym, co dodatkowo ułatwia pracę, eliminując konieczność przepisywania danych. Korzyści? To m.in. zawsze aktualne dane z produkcji, które automatycznie rejestrowane są w systemie oraz bieżąca kontrola wskaźników OEE (wydajności maszyn). Równie istotna i często wykorzystywana jest integracja z oprogramowaniem CAD/CAM do projektowania, szczególnie w przypadku produkcji jednostkowej i małoseryjnej.

3. Są też rozszerzenia!

Przy wyborze systemu warto się także dowiedzieć, czy jest on wyposażony w rozwiązania, które dodatkowo usprawniają pracę. Przykłady? Jeśli chodzi o Streamsoft Prestiż, na pewno jest to aplikacja B2B Zamówienia Internetowe, dzięki której firma może obsłużyć online wszystkich swoich kontrahentów. Warto tu wspomnieć także o Panelu Pracownika, który umożliwia zdalny dostęp do danych kadrowych i składanie wniosków online (również na urządzeniach mobilnych).

Nowoczesne rozwiązanie oferujemy także w zakresie logistyki – nasza aplikacja Magazyn Mobilny umożliwia obsługę magazynu na urządzeniu przenośnym. Jednocześnie każde zadanie wykonane mobilnie na hali magazynowej jest od razu rejestrowane i widoczne w systemie.

4. Potrzeba czytelnych danych? Są pulpity!

Cechą dobrego systemu ERP jest także możliwość dopasowania go do potrzeb konkretnego użytkownika. W Streamsoft Prestiż istotne dane biznesowe czy kluczowe wskaźniki są prezentowane w czytelnej formie graficznej, w postaci tzw. Pulpitów Operatora (Kierownika Produkcji, Księgowego, Administratora, Handlowca, Właściciela). Rozwiązanie to usprawnia pracę w danym obszarze, oferując zawsze aktualny i dopasowany do potrzeb zestaw danych pochodzących z systemu, które można ze sobą dowolnie zestawiać i modyfikować.

5. Wybierz doświadczonego dostawcę!

Przy wyborze systemu informatycznego spośród dostępnych ofert, zwróć też uwagę na dostawcę. Jakie ma doświadczenie we wdrażaniu oprogramowania? Czy rozwija swój produkt? Dla przykładu, jako Streamsoft mamy duże doświadczenie w obszarze produkcji, co potwierdza ponad 350 wdrożeń. Poza tym istotne jest wsparcie po zakończeniu implementacji, a następnie gwarancja solidnej opieki serwisowej. Więc informacji na ten temat i nasze referencje można podejrzeć tutaj:
https://www.streamsoft.pl/systemy-erp/#jakwybracerp

Bonus! A ile zapłacisz za system?

Tak, na to pytanie też odpowiemy!

Koszt zależy m.in. od tego, jak duże jest przedsiębiorstwo, czy ma własne zaplecze informatyczne i które obszary systemu ERP mają być w nim wdrożone.

Może dla Twojej firmy dobrym rozwiązaniem będzie użytkowanie systemu online? Ten model łączy koszt korzystania z oprogramowania, aktualizacji i infrastruktury IT w jeden abonament. Sprawdza się, gdy chcesz mieć elastyczność i zawsze móc dopasować opłatę za system informatyczny do bieżących potrzeb. Warto też wiedzieć, że koszty nabycia ERP można obniżyć, korzystając z dotacji lub leasingu. Więcej informacji o modelach użytkowania i finansowania zakupu systemu tutaj:
https://www.streamsoft.pl/systemy-erp/

Poznaj orientacyjny koszt wdrożenia

Ile kosztuje system ERP dla Twojej firmy?